Haber Detayı
18 Eylül 2020 - Cuma 08:59
 
ERHAN USTA'DAN KORKUTAN KUŞ CENNETİ YORUMU '' KUŞ CENNETİ İMARA MI AÇILACAK? '' samsun samsunhaber samsundanhaberler samsunhaberleri samsunkuşcenneti kuşcenneti erhanusta
İYİ Parti Samsun Milletvekili Erhan Usta, sosyal medya hesapları üzerinden, Samsun’da bulunan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde çıkan yangına tepki gösterdi. Usta, bölgenin imara açılma riskinin olduğunu vurguladı.
YAŞAM Haberi
ERHAN USTA'DAN KORKUTAN KUŞ CENNETİ YORUMU '' KUŞ CENNETİ İMARA MI AÇILACAK? '' samsun samsunhaber samsundanhaberler samsunhaberleri samsunkuşcenneti kuşcenneti erhanusta

“Samsun’da bulunan, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ndeki Kızılırmak Deltası (Kuş Cenneti) önceki gün yandı” diyen Usta, “Yaklaşık 2 Bin dönüm arazi kül olurken, binlerce canlı telef oldu. Yanan bölümün bir yanı deniz, bir yanı dere... İmara açılma riski var. Nasıl mı?” diye ekledi.

UMARIM BU SEFER YANILIRIZ!

Usta, “Biraz geriye gidelim, 21.04.2020-31106 sayılı Resmi Gazete'yle deltada statü değişikliği yapıldı. ‘Kesin korunacak hassas alan’ olarak bir alan ayırıldı, bunun dışındaki alanlara ilişkin tasarruf Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bırakıldı. Peki Çevre ve Şeh. Bakanlığı ne yaptı?

Bakanlık bir bölgeyi ‘Kontrollü kullanım alanı’ olarak belirledi. Yani burada imarın önü açıldı. Bu "tesadüf" akılda soru işaretleri bırakıyor. Bizler buradan bir rant elde edileceği ve doğal alanın daha çok tahrip edileceğinden endişeleniyoruz. Umarım bu sefer yanılırız!” dedi.

KAMUOYUNUN ACİLEN AYDINLATILMASI GEREKİYOR

Konu hakkında başlatılan tahkikatları takip ettiğini ve etmeye devam edeceğini vurgulayan Usta, tahkikatların acilen tamamlanması ve kamuoyunun aydınlatılması gerektiğini söyledi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ERHAN, USTA'DAN, KORKUTAN, KUŞ, CENNETİ, YORUMU, '', KUŞ, CENNETİ, İMARA, MI, AÇILACAK?, '', samsun, samsunhaber, samsundanhaberler, samsunhaberleri, samsunkuşcenneti, kuşcenneti, erhanusta,
Yorumlar
Haber Yazılımı