Haber Detayı
21 Eylül 2022 - Çarşamba 11:29
 
Türkiye'de üretiliyor, altını sollayacak!
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Şeref Kalaycı, Dünya bor rezervlerinin yüzde 73'üne sahip olan Türkiye'de cevherinin tonu sadece 200 dolar olan bor madeninin işlenmesi içinse Ocak ayında yeni bir fabrikanın açılacağını söyledi.
EKONOMİ Haberi
Türkiye'de üretiliyor, altını sollayacak!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Şeref Kalaycı madencilik sektörüne ilişkin sorularını yanıtladı. Madenlerin günlük hayatın her alanında çokça kullanıldığına işaret eden Kalaycı, “Madenleri hayatımızdan çıkarıp alalım, inanın insanoğlu 'taş devrine' döner. Bugünkü çağdaş medeniyet seviyesine gelirken, madenleri işleyerek gelmişiz. İnsanoğlu madenlerin adını devirlere vermiş. Türkiye'nin en büyük problemi, ekonomik anlamda 'cari açık' diye açıklanır. Türkiye'de 2000'de altın üretimi yok. 2001'de 1,4 ton. Altın, Türkiye'de üretimi yeni olan bir maden. Altın üretimi 2020'de 42 ton, 2021'de 39 ton oldu. Bu yılki hedefimiz salgın koşullarına rağmen 40'lı rakamları geçmek” dedi. 

Kalaycı, Türkiye'nin potansiyelinin madencilikten kaynaklı cari açığı kapatacak büyüklükte olduğunu vurgulayarak, ocakta açılacak bor karbür fabrikası hakkında bilgi verdi. Çin ve Hindistan'da işçilik maliyetlerinin Türkiye'den çok daha düşük olduğunu anlatan Kalaycı, "Türkiye'den çıkarılan doğal taş dediğimiz mermer, blok şekilde ihraç edilebiliyor. Bunları işlemeye kalktığınızda oradaki rekabet gücünüzü kaybediyorsunuz. Bu doğal taşlar için geçerli. Diğer madenleri, en azından ara ürünlere dönüştürerek işleyip ekonomiye kazandırıp ihraç ediyoruz. Bordaki mesele ise biraz daha farklı. Bor, Türkiye'de uzun yıllar cevher olarak yani çıkarıldığı gibi ihraç edilmiş. Sonra borik asite dönüştürülerek ihraç edilmiş. Borik asitin tonu 800 dolar civarında. Boru, borik asite, daha sonra da karbüre dönüştürüyoruz. Bununla ilgili fabrikamız ocak ayında açılıyor. Bor karbür fabrikası. Bor karbürün tonu 40 bin dolar. Sorumuzun cevabı da bu. Cevher olarak 200 dolar” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Türkiye'de, üretiliyor,, altını, sollayacak!,
Yorumlar
Haber Yazılımı