Haber Detayı
20 Temmuz 2020 - Pazartesi 07:00
 
MHP'Lİ ENGİNYURT'TAN FINDIKTA SAHTE REKOLTE İDDİASI
665 bin ton fındık rekoltesi açıklayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye sert tepki gösteren MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, Samsun Tarım İl Müdürünü de sahte rekolte açıklamakla suçladı.
EKONOMİ Haberi
MHP'Lİ ENGİNYURT'TAN FINDIKTA SAHTE REKOLTE İDDİASI

Samsun haberleri- MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt ALTAŞ TV'de Gökhan Gül'ün sunduğu Günden Özel Programına katıldı. Programda Enginyurt, 665 bin ton fındık rekoltesi açıklayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye sert tepki gösterdi.
Ağustos'un 3'unde veya 4'ünde fındığın başlayacağını söyleyen Enginyurt, "Sayın Cumhurbaşkanımızdan Allah razı olsun. Geçen yıl 16,5 Ordu, 17 Giresun diyerek yüreğimize su serpti. Fındık 24 TL'yi gördü. TMO yaklaşık 100 bin ton fındık aldı ve bu fındığı sattı. Kar etti ve kasasına para koydu. Ben Cumhurbaşkanımıza inanıyorum, güveniyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız yine fındık üreticisinin beklediği, fındık üreticisini mağdur etmeyecek bir fiyat verecektir. TMO piyasa girecektir."

  "FINDIKTA OYUNLAR BİTMİYOR"

Fındıkta oyun oynayanların oyunu bitmediğini söyleyen Milletvekili Enginyurt, "Tezgâh kuranların tezgahı bitmiyor. TMO'dan bir ay önce 20 bin ton fındık almak için 400 bin ton teklif veriyorsun. 24 liradan fındık alıyorlar.10 gün önce fındığı 18 liraya düşürüyorlar. Allah'tan korkun, milletten korkmadığınız belli. Milletten nefret ettiğiniz belli. Hiç mi vicdanınız yok. Bu parayı nereye götüreceksiniz? Bu parayı mezara mı götüreceksiniz? Gideceğiniz kefenin metresi belli. Gömüleceğiniz çukurun metresi belli. Bu kin bu ihtiras nedir? Fındığı 18 liraya çekerek elinize ne geçecek. Bu milletin elindeki mahsulü ucuza alarak elinize ne geçecek. Bu millet batarsa, fakirleşirse elinize ne geçecek. Geçen yıl fındık 16.5 lira. Biz tüccara dedik ki 'Alın 16.5 liradan fındık bulamayacaksınız 'dedik. Güldürler 'Ferrero olmasa fındık yerlerde sürünür 'dediler. Fındık 24 lira fındık almak için TMO'ya kuyruğa girdiler. Bu senede devlete destek olun. Oyun oynamayın diyoruz. Oyun yine başladı."

"AK PARTİLİLER BİZİ YOK SAYIYOR"

Fındık toplantısına çağrılmamasına sert tepki gösteren Enginyurt, "Fındıkla ilgili AK Partili Milletvekilleri toplantı yapıyorlar. Burada ilk kez açıklıyorum. Fındıkla ilgili mücadele diyorum. Cumhurbaşkanımıza da hep teşekkür ediyorum. Maliye Bakanına teşekkür ettim Tarım Bakanına teşekkür ettim, TMO'ya teşekkür ettim. AK Partililer Mecliste fındıkla ilgili toplantı yapıyorlar beni çağırmadılar. Beni çağırmadıkları gibi Sakarya ve Düzce MHP milletvekillerimizde çağırmıyorlar. Hani Cumhur ittifakıydık. Hani beraberdik. Ordu'nun, Giresun'un, Sakarya'nın, Düzce'nin AK Partilileri bir türlü bizi kabullenmediler. Bizi çağırmıyorlar toplantıya. Daha ilginci ve en felaketi; Tarım Bakanı Ordu'ya geliyor, bizi davet etmiyorlar, İl Başkanımızı çağırmıyorlar. Biz ne yaptık size. Biz fındık diye gecemizi güdümüze katıyoruz. Tarım Bakanı ne istiyorsun bizden. Niye davet etmiyorsunuz bizi. Niye çağırmıyorsun AK parti bizi? Ne yaptık size muhalefet mi ettik? Her yerde savunuyoruz. Bu arkadaşlar bizi yok sayıyorlar.

SAMSUN İL MÜDÜRÜNE 'SAHTE REKOLTE SUÇLAMASI

665 bin ton rekolte açıklamasının ardından Tarım Bakanı'na bu bilgiyi nereden aldığını soran Enginyurt, "Tarım Bakanı rekolteyi 665 bin ton olarak açıklıyor. Ey Tarım Bakanı bu bilgiyi sana verenler seni kandırdı diye inanmıyorsan sen art niyetlisin. Bu bilgiyi sana verenler seni kandırdı diyoruz. Hesap sormuyorsan yine art niyetlisin. Tarım Bakanı olacak Bekir Pakdemirli Beyefendi İhracatçılar Birliği 613 bin ton, Amerika'da 620 bin ton rekolte açıklıyor. Sen neye göre 665 bin ton rekolte açıklıyorsun. Senin Samsun il Müdürün Samsun'da 127 bin ton rekolte var diyor. Sormadın mı sen kaç yıl 85 bin tonu geçtin mi 127 bin ton açıkladın demedin mi?"
Tarım Bakanı Pakdemirli'nin rekolteyi üç defa geri çevirdiği açıklamasına da tepki gösteren Enginyurt, "Tarım Bakanı diyor ki 'Rekolteyi 3 defa değiştirdim diyor inanmadım diyor.' Nasıl değiştirdin bu ajans tahtası mı. Rekolte filiz ölçerek yapılır. Rekolte bahçeye giderek yapılır. En az 20 gün sürer. 3 defa değiştirdiysen 60 gün eder. Sen rekolteyi 3 defa değiştirmedin. Rekolte 610 bin ton olarak önüne geldiğinde. 665 bin ton olsun diye değiştirin dedin demek ki. Biz bunu anlıyoruz. Tarım Bakanı teşekkür ettiğimiz bir tarım bakanıydı bugün bütün teşekkürümüzü geri alıyoruz."

 "TARIM BAKANI FINDIK ÜRETİCİSİNE İHANET ETTİ"

Pakdemirli'nin fındık üreticisine ihanet etiğini söyleyen Enginyurt, "Tarım Bakanı bugün fındık üreticisine ihanet etmiştir. Tarım Bakanı 665 bin ton diyerek ne yapmak istedin. Sana bunu yaptırmayacağız Tarım Bakanı. Şunu bil ki Cemal Enginyurt olarak Tarım Bakanı değil Allah'ın aslanı da olsan sana karşı bu fındık üreticisinin hakkını koruyacağız yedirmeyeceğiz. 665 bin düzeltilmeli, revize edilmeli, bu milletten özür dilenmeli. Ben buradan Tarım Bakanını art niyetli olarak ilan ediyorum."

 

samsundanhaberler

Kaynak: Editör:
Etiketler: MHP'Lİ, ENGİNYURT'TAN, FINDIKTA, SAHTE, REKOLTE, İDDİASI,
Yorumlar
Haber Yazılımı