Haber Detayı
12 Nisan 2021 - Pazartesi 12:46
 
İBRAHİM SAĞLAM '' İDEAL AVCILIK DENGELİ AVCILIK''
Samsun Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, ideal avcılığın dengeli avcılık olduğuna işaret ederek aşırı ve kuralsız avcılığın, geleceğin ve çok önemli bir zenginliğin yok edilmesi demek olduğunu vurguladı.
GÜNDEM Haberi
İBRAHİM SAĞLAM '' İDEAL AVCILIK DENGELİ AVCILIK''

Samsun haber - Samsundan haberler - Samsun haberleri

 

Sağlam, yaptığı yazılı açıklamada, denizlerde ve iç sularda su ürünleri stoklarının ve kalitesinin korunması ile sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla Karadeniz'de 15 Nisan- 31 Ağustos tarihleri arasında gırgır ve trol ağları ile su ürünleri avcılığının yasak olduğunu hatırlattı.

Alamana ağları ile 15 Nisan- 15 Mayıs tarihleri arasında su ürünleri avcılığının yasak olduğunu belirten Sağlam, diğer yasakları şu şekilde sıraladı:

"Gırgır ağlarının kullanımının yasak, alamana ağlarının kullanımının serbest olduğu dönemde, 22 metreden daha fazla derinliğe sahip alamana ağlarının su ürünleri avcılığında kullanılması yasaktır. Bütün karasularımızda 15 Nisan-31 Ağustos tarihleri arasında algarna ile deniz salyangozu avcılığı yasaktır. Sadece dalma yöntemi ile deniz salyangozu avcılığı dönem boyunca serbesttir. Yine bütün karasularımızda 15 Nisan- 15 Haziran tarihleri arasında her türlü istihsal vasıtası ile kalkan avcılığı yasaktır. Parakete ve fanyalı ağlar ile kalkan avcılığı dönem boyunca yasaktır. Kalkan avcılığında kullanılacak ağların göz açıklığı 400 milimetreden küçük olamaz. Av yasağından önce avlanarak il ve ilçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine stok tespiti yaptırılan kalkan balıklarının, yasağın başlamasından itibaren en geç 7 gün içinde pazarlanması zorunludur. Bütün karasularımızda 1 Nisan- 31 Ağustos tarihleri arasında ağ dalyanları dahil her türlü istihsal vasıtası ile palamut ve torik avcılığı yasaktır. Ancak 15- 31 Ağustos tarihleri arasında çapari ile palamut avcılığı serbesttir. Limanlarda, balıkçı barınaklarında, barınma ve çekek yerlerinde ve bu yerlerin girişinde ana mendireğin başından itibaren 100 metre yarıçaplı alanda su ürünleri avcılığı yasak olup denizlerde yapılan su ürünleri avcılığında monofilament misina ağları, multimonofilament misina ağları ve dolanan ağların kullanılması yasaktır. Yine bu ağların gemilerde, balıkçı barınaklarında, barınma ve çekek yerlerinde bulunması da yasaktır."

Denizlerdeki canlıların korunması gerektiğine vurgu yapan Sağlam, "İdeal avcılık dengeli avcılıktır. Aşırı ve kuralsız avcılık, geleceğimizin ve çok önemli bir zenginliğimizin yok edilmesi demektir. İyi bir gelecek için avlanma usul ve esaslarına uyulması gerekmektedir." ifadelerine yer verdi.

 

Kaynak: (AA) - Anadolu Ajansı Editör:
Etiketler: İBRAHİM, SAĞLAM, '', İDEAL, AVCILIK, DENGELİ, AVCILIK'', ,
Yorumlar
Haber Yazılımı