Haber Detayı
21 Temmuz 2020 - Salı 07:57
 
SOSYAL MEDYADA NELER DEĞİŞECEK?
Sosyal medya düzenlemesi, bu hafta meclise giriyor. İşte Facebook, Twitter, İnstagram ve Tiktok'ta yapılacak değişiklikler.
GÜNDEM Haberi
SOSYAL MEDYADA NELER DEĞİŞECEK?

Sosyal medya düzenlemeasi - AK Parti, 11 maddeden oluşan sosyal medya düzenlemesine ilişkin kanun teklifini bu hafta TBMM'ye sunacak. Düzenlemenin meclis tatile girmeden yasalaşması bekleniyor. MHP'ye gönderilen sosyal medya düzenleme teklifinin, yarın da muhalefet partilerine gönderileceği bildirildi. Bu hafta meclis başkanlığına sunulacak teklif ile yükümlülüğü yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcısının internet trafiği bant genişliği önce yüzde 50, daha sonra yüzde 95'e daraltılacağı bildirildi.

PARA CEZASI VERİLECEK!

Sosyal medya düzenlemesine göre; Sosyal ağ sağlayıcıları, Türkiye'deki kullanıcılarının verilerini Türkiye'de tutmak zorunda olacak. Bu yükümlülüğü yerine getirmeyenler ile erişim engelleme ya da içerik çıkarılması kararlarının uygulanmasına ilişkin rapor bilidrimi yükümlülüğü getirmeyenlere para cezası verilecek. Türkiye'den günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt içi ve yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcıları, Türkiye'de temsilci bulunduracak. Yükümlülüğü yerine getirmeyenlerin trafik bant genişliği daraltılacak. Aynı zamanda kişiler, sosyal ağ sağlayıcılarına içerik kaldırılması erişim engelleme başvurusu yapabilecek, bu başvurular belirlenen saat içerisinde yanıtlanmak zorunda kalacak.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: SOSYAL, MEDYADA, NELER, DEĞİŞECEK?,
Yorumlar
Haber Yazılımı