Haber Detayı
13 Temmuz 2020 - Pazartesi 11:19
 
SOSYAL MEDYA FENOMENİ VEZİRKÖPRÜ
Samsun'un Vezirköprü ilçesinde bulunan ayçiçek tarlaları adeta fotoğraf stüdyosuna dönüştü ve sosyal medyada fenomen oldu.
YAŞAM Haberi
SOSYAL MEDYA FENOMENİ VEZİRKÖPRÜ

Samsun haberleri - Samsun'un Vezirköprü ilçesinde bu yıl 87 bin dönüm alanda ayçiçeği ekildi. İlkbaharda ekilen bitki, temmuz ayında çiçek açtı. Çiçeklerin açmasıyla birlikte sarıya boyanan tarlalar vatandaşların yoğun ilgisini çekerken tarlalar adeta fotoğraf stüdyosuna dönüştü. Vatandaşlar çekindikleri bu fotoğrafları Vezirköprü etiketleri ve yer bildirimleri ile paylaştığı için Vezirköprü ilçesi ayçiçek tarlaları ile sosyal medyada bir anda fenoman haline gelmeye başladı 

Vezirköprü Ziraat Odası'nın yaptığı açıklamaya göre 2019 yılında devlet yatırımları ile birlikte ayçiçeğinden 68 milyon TL'lik bir gelir elde edildi. Fakat çiftçinin pancar ekimine yönelmesinden dolayı 93 bin dönüm olan ayçiçeği tarlası, bu sene 87 bin dönüme düştü. Vezirköprü Ziraat Odası Başkanı Aslan Kaya, Vezirköprü'de 2019 yılında 93 bin dönümlük bir alanda yapılan ayçiçeği ekiminin bu sene 87 bin dönüme düştüğünü, bunun sebebinin ise çiftçinin pancara yönelmesi olduğunu söyledi. Kaya, "23 bin tonun rekoltesi iyiydi fakat fiyatlar beklentimizin altında oldu. Karadenizbirlik'in fiyatlarının erken açıklaması üretimiz için çok faydalı oldu. Bu sene 87 bin dönümlük bir alanda üretim gerçekleşti. Üretimde bir miktar düşüş var. Bu düşüsün sebebi ilçemizdeki çiftçinin pancara yönelmesidir. Ayçiçeği hem ilçemizin hem de ülkemizin ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır. Vezirköprü ayçiçeği ekiminde ilk sıralarda yer alan bir ilçedir. Geçen sene elde edilen 23 bin ton ürün ile Vezirköprü ilçesine 60 milyon TL'lik bir katkı olmuştur. Devletimiz ise 8 milyon TL'lik bir destekleme verdi. Devletimiz ton başına 400 TL bir destekleme veriyor. Biz bu desteklemeyi bu sene 600 TL olarak bekliyoruz. Geçen sene toplamda ilçemize 68 milyonluk gelir oldu" dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: SOSYAL, MEDYA, FENOMENİ, VEZİRKÖPRÜ,
Yorumlar
Haber Yazılımı