Haber Detayı
20 Eylül 2022 - Salı 09:18
 
Karadeniz doğal gazı karaya taşınıyor
Karadeniz doğal gazının 2023 yılı Mart ayında karaya taşınması için yapılan çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 165 kilometrelik mesafeden döşenen doğal gaz borularının 140 kilometresinin tamamlandığını kalan 25 kilometrelik mesafe için çalışmaların sürdüğünü açıkladı.
EKONOMİ Haberi
Karadeniz doğal gazı karaya taşınıyor

Karadeniz'de keşfedilen doğal gazın karaya çıkartılması için çalışmalar sürüyor. Keşfedilen 540 milyar metreküplük doğal gaz rezervi, 165 kilometrelik mesafeden 16 inçlik borularla Filyos Limanı'na kurulacak olan doğalgaz işleme tesisine taşınacak. Gaz burada işlendikten sonra ana hatta bağlanacak. Boruların derin deniz ve sığ deniz döşeme çalışmaları ise Castorone One ve Castorone gemileri ile sürüyor.

ORUÇ REİS SİSMİK ARAŞTIRMA GEMİSİ ÜÇ BOYUTLU ARAŞTIRMA YAPACAK

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez; beraberinde Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Türk İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Türkiye Maden İşçileri Sendikası Başkanı Nurettin Akçul, Petrol İş Sendikası Genel Başkanı Süleyman Akyüz, GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, BOTAŞ Genel Müdür Yardımcısı Selçuk Advan, TPAO Genel Müdürü Melih Han Bilgin ve TPAO yetkilileri ile birlikte Filyos Limanı'na geldi. Burada sahadaki çalışmaları, açıktaki boru döşeme çalışmalarını yerinde inceleyen Bakan Dönmez; Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisi'nde yetkililerden brifing aldı. Ardından açıklamalarda bulunan Bakan Fatih Dönmez, iki boyutlu sismik araştırmalar yapan Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisi'nin üç boyutlu araştırmalar yapabilecek kapasiteye yükseltilmesi için çalışmaların sürdüğünü aktardı. Bakan Dönmez, "Bugün Filyos ve denizde yapılan çalışmaları yerinde incelemek üzere tekrar sahaya geldik. Şu anda önünde bulunduğumuz Oruç Reis Gemisi biliyorsunuz uzun süredir Doğu Akdeniz’de çalışmalarını yapmıştı. Buradaki ihtiyaçlara binaen Oruç Reis Sismik Araştırma Gemimizi Filyos'a çektik. Donanım ve yazılımla alakalı bir takım modernizasyon çalışmaları vardır. Oruç Reis Sismik Araştırma Gemimiz daha çok iki boyutlu sismik araştırmalar yapmak üzere hazırlanmıştı. Şimdi bu da Barbaros Hayrettin Paşa'da olduğu gibi üç boyutlu sismik araştırma yapabilecek hale geliyor. Ekipmanlar da şu anda montajı devam ediyor. Bir ay içerisinde inşallah buradaki modernizasyon çalışmalarını tamamlayacağız ve yeni görev yerine yollayacağız" dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Karadeniz, doğal, gazı, karaya, taşınıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı