Haber Detayı
07 Kasım 2020 - Cumartesi 11:13
 
HAZİNE VE MALİE BAKANI BERAT ALBAYRAK '' DOLARLA İLGİLENMİYORUZ İSTESEK DÜŞÜRÜRÜZ '' DEDİ.
"Küresel ve Türkiye Ekonomisindeki Gelişmeler" üzerine bir sunum gerçekleştiren Hazine ve Maliye Bakanı Berat Akbayrak, Türkiye'nin dolar ile ilgilenmediğini istedikleri takdirde faizleri yükselterek doları düşürme imkanları olduğunu dile getirdi.
EKONOMİ Haberi
HAZİNE VE MALİE BAKANI BERAT ALBAYRAK '' DOLARLA İLGİLENMİYORUZ İSTESEK DÜŞÜRÜRÜZ '' DEDİ.

Samsun haber - Samsundan haberler 

AK Partili vekiller ile bir araya gelen Bakan Albayrak'ın dolar hakkında yaptığı açıklamalar tepki topladı.

DOLAR İLE İLGİLENMİYORUZ

"Türkiye Gazetesi'nden Yücel Kayaoğlu'nun aktardığına göre; Bakan Albayrak, AK Partili vekillere yaptığı sunum sırasında yaptığı değerlendirmede "Dövizdeki artışın birçok sebebi var. Dünyadaki belirsizlikler, ABD seçimleri, pandemi, ülkeler arasındaki sıkıntılar. Hepsi dövizin yükselmesine neden oluyor. Biz dolarla uğraşmıyoruz. İstesek düşürürüz. Faizi yükseltirseniz, döviz düşer. Ama bizim derdimiz bu değil" ifadelerini kullandı.

AMACIMIZ ÜRETİMİ ARTIRMAK

Açıklamalarının devamında "Faizi artırmanın da eksileri var, artıları var" diyen Bakan Albayrak şöyle devam etti: "Faiz yükselirse üretim düşer, istihdam azalır. Bizim buradaki amacımız ithalatı azaltmak, üretimi artırmak. İthalat uyuşturucu gibi, ilk kullandığında kendini iyi hissedersin ama bu seni yavaş yavaş öldürür. O nedenle bizim hedefimiz öncelikle ithalatı azaltmaktır. Dövizde yaşanan hareketliliğinin birkaç ay içinde bir dengeye oturmasını bekliyoruz."

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: HAZİNE, VE, MALİE, BAKANI, BERAT, ALBAYRAK, '', DOLARLA, İLGİLENMİYORUZ, İSTESEK, DÜŞÜRÜRÜZ, '', DEDİ.,
Yorumlar
Haber Yazılımı