Haber Detayı
20 Eylül 2022 - Salı 09:12
 
Çocuklarda sonbahar alerjisine dikkat!
Çocuk Alerji Uzmanı Prof. Dr. Gülbin Bingöl, çocukların sonbaharda yaşayabileceği alerjilere ilişkin 7 önlem anlattı.
SAĞLIK Haberi
Çocuklarda sonbahar alerjisine dikkat!

Havaların soğumaya başladığı sonbaharla birlikte çocuklarda alerjik hastalıklar da artış gösteriyor. Ancak alerjik şikayetlerin üst solunum yolu enfeksiyonları ile karışabilmesi tanı ve tedavinin gecikmesine yol açabiliyor.

Çocuk Alerji Uzmanı Prof. Dr. Gülbin Bingöl, genelde rüzgarla birlikte etrafa yayılarak kilometrelerce uzaklara taşınan ve yoğun olarak havada bulunan yabani ot ve nezle otu gibi bazı polenlerin alerjik şikayetleri artırdığını belirterek “Çocuk eğer alerjik bir bünyeye sahipse, çıplak gözle görülemeyecek kadar küçük olan bu polen taneciklerini havayolu ile soluduğunda alerjik şikayetler tetiklenerek burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırma, öksürük ve gözlerde kızarıklık gibi birçok şikayete yol açıyor. Bu şikayetler nezle ve grip gibi üst solunum yolu hastalıkları ile karışabildiğinden tanı ve tedavide gecikmeye neden olabiliyor” diyor. 

ÇOCUKLARDA SONBAHAR ALERJİSİNE KARŞI ETKİLİ ÖNLEMLER

Çocuk Alerji Uzmanı Prof. Dr. Gülbin Bingöl, alerjik etkenlerden korunarak şikayetlerin büyük ölçüde azaltılabileceğini belirterek, etkili önlemleri şöyle sıralıyor: 

Burun, dudak ve göz evresine ince bir tabaka vazelin sürerek polenlerin vücuda girişini engelleyebilirsiniz. 

Çocuklarınızı ellerini sık yıkamaları ve gün içerisinde ellerini yüzüne sürmemeleri, arkadaşlarıyla sosyal mesafeye dikkat etmeleri konusunda bilgilendirin. 

Soğuk havalarda evde kullanacağınız ısıtıcılar odanın nem oranını düşürüp havayı kurutabileceğinden odayı düzenli aralıklarla havalandırın.

Çocuğunuzun uyuduğu odada çok fazla eşya bulundurmayın. Çiçek, oyuncak, battaniye, halı gibi eşyalardan da uzak tutun.  

Çocuğunuza yünlü ve tüylü giyseler giydirmeyin. 

Çocuğunuzun nevresimini en az 60 derecede yıkayın.

Çamaşırları çocuğunuzun yanında kurutmayın, boş olan bir odada kurutun. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çocuklarda, sonbahar, alerjisine, dikkat!,
Yorumlar
Haber Yazılımı