Haber Detayı
13 Kasım 2020 - Cuma 13:31
 
CEMİL DEVECİ'NİN MAKAM ODASINA HACİZ
Samsun'da, Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci'nin makam odasının, belediyenin borçları nedeniyle haczedildiği bildirildi.
SİYASET Haberi
CEMİL DEVECİ'NİN MAKAM ODASINA HACİZ

Samsundan haberler - Samsun haber 

Belediyeden yapılan yazılı açıklamada, eski borçları nedeniyle her gün belediyeye icra memurları geldiği belirtildi.

İcra memurlarının Belediye Başkanı Deveci'nin makam odasında bulunan makam koltuğu ve masası, misafir koltukları, klima ile televizyona haciz işlemi uyguladığı anlatılan açıklamaya, şöyle devam edildi:

"29 Mart 2019 yerel seçimlerinde Atakum Belediyesini AKP'li halefinden yüklü miktarda borçla devralan CHP'li Cemil Deveci, eski yönetimin borçları nedeniyle çok sayıda haciz işlemi ile karşı karşıya kaldı. Mesai başlangıcında belediye hizmet binasına gelen icra memurları, Deveci'nin makam odasını haczetti. Belediyenin eski borçları nedeniyle odadaki eşyalara haciz işlemi uygulandı. Deveci, kent sakinlerine söz verilen projelerin ardı ardına hayata geçirildiği bir dönemde icra memurlarının Atakum Belediyesinin kapısında sıraya girmesi, açılış törenlerini basarak haciz işlemi uygulaması tesadüf olamaz."

Açıklamada, makam odasının haczedildiği anlarda belediyeye ait başka bir tesisin de icra yoluyla satış talebine yönelik değer tespiti yapıldığı kaydedildi.

‘BEN iSYAN ETMEYEYİM DE KiM ETSiN’

Belediyenin hiçbir hizmet yapmasa dahi aylık yaklaşık 9.5-10 milyon TL gideri olduğunu belirten Başkan Deveci, “Bizim aylık gelirimiz 5.5 milyon TL. Haydi kaynak üretici belediye falan deyin. Tamam, buyursunlar en yetenekli belediye başkanı, belediyeci gelsin benim üretemediğim kaynakları bana göstersin. Ben de hakikatten beceremiyorsam bırakayım gideyim. ‘Yanlış yapmışım, ben buraya layık değilmişim’ diyeyim ya da bu yerel yönetimlerin gerçeğini tüm Türkiye görsün. Ben onu yapmaya çalışıyorum. Kendimle ilgili bir iddiam yok; ama bu kentle ilgili var. Bu kentin siyaset kültürü, siyaset ahlakıyla ilgili var. Siz beni tanıyorsunuz. 30 yıldır işçi aleyhine dava almamış bir avukatım ben. 30 yıldır bir icra memuruyla birisinin evine gitmiş avukat değilim ben. Gitmedim, yapmadım. Oysa avukat parayı oradan kazanıyor, mesleği bu. Küçümsemek için söylemiyorum. Siyaset yaptığım için bir meydana çıktığımda birisi gelip ‘Oğlumun altından koltuğunu, sandalyesini aldın’ demesin diye gitmedim. Şimdi ben işçinin maaşını, kıdem tazminatını veremez durumdayım. Kadere bak. Ben isyan etmeyeyim de kim etsin? Bu belediyenin ve buna benzer belediyelerin durumunu herkes görsün. Bana destek olsunlar. Bana oy vermek, destek olmak anlamına gelmiyor. Seçmeni de seçileni de Türkiye’yi yöneten herkes görsün. Birini 1 haftada çözüyorsun, öbürüne nefes aldırmıyorsun. Böyle bir yönetim anlayışı yok. Atakumlular öğrensin artık. Yok böyle bir şey. Sigorta ve vergi borcunu hiçbir kurum ve belediye ödeyemiyor. Biz de ödeyemiyoruz. Erteleyin, faizleri silin o zaman. Bizim de başımızda dur han, hamam yapmayalım ama esnafın borcunu, işçinin maaşını ödeyelim. İşsizlik diz boyu. İşten çıkarıp ne yapacağım, kimi çıkaracağım, nerede iş bulacaklar?” dedi.

‘KOLTUKLARI DA ALIN BELEDİYE BAŞKANI’NIN İŞE YARAMADIĞINI HERKES GÖRSÜN’

Belediyedeki fazla çalışan sayısının 350’nin üzerinde olduğunu kaydeden Başkan Deveci, “150-200’ü kısa çalışma ödeneğinden maaş alıyor. Evde oturuyorlar, devlet maaş ödüyor. ‘Git yerinde çalış’ deyip, parayı bana vermiyor. Sorun bir iki noktada değil ki her yerde sorun var. Belediye başkanının makam arabası olmuyor. Bu ülkede hukuku olmayan tek kişi belediye başkanı. Devlet memurunun hukuku, işçinin toplu sözleşmesi var. Alın koltukları da alın, hiç olmazsa belediye başkanının bir işe yaramadığını herkes görsün. Alacaklı avukatı olarak sizinle bir derdim yok. Bundan daha haklı bir talebiniz olamaz. ‘İşçi alacağını ödeyemeyen belediyeyi neden açık tutuyorsunuz kardeşim?’ diye sorulur. Bu soruyu soracak mevkilerde olanlar sorsunlar. Ben bu belediyeyi yönetmekte zorlanan biri olarak soruyorum. ‘Ben daha iyi yönetirim, ben bilirim, kaynaklarım var’ diyen; bir yerlerden alıp götürmeden ‘Şurası var’ diyebilenleri de davet ediyorum. Buyursunlar gelsinler, beraber yönetelim. Burada bir çözüm üretmek lazım. Belediyeler borç alabilsin, borç ödeyebilsin. Çark dönsün. Bana deniliyor ki, ‘Önceki borçlarını öde ama ben sana yeni kaynak yaratmana izin vermem.’” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: CEMİL, DEVECİ'NİN, MAKAM, ODASINA, HACİZ,
Yorumlar
Haber Yazılımı