Haber Detayı
12 Aralık 2020 - Cumartesi 18:21
 
BALON BALIĞI UYGULAMASI BAŞLADI KARADENİZ'DE DE VAR.
Balon balığıyla mücadele kapsamında kuyruk başı 5 lira ödeme uygulaması başladı. Sabahın erken saatlerinden itibaren balıkçılar, ellerindeki kuyruk dolu poşetlerle tarım ve orman müdürlüğüne geldi. Kuyruklar incelenip sayıldıktan sonra kayıt altına alınacak. Ödemeler ise ilerleyen günlerde yapılacak.
GÜNDEM Haberi
BALON BALIĞI UYGULAMASI BAŞLADI KARADENİZ'DE DE VAR.

Antalya'da her balon balığı kuyruğu için 5 lira ödenmesine ilişkin uygulama kapsamında çok sayıda balıkçı, getirdikleri balon balığı kuyruklarını görevlilere teslim etti.

 

 

Kızıldeniz'den gelerek Akdeniz'deki balıkçıların ağlarına kadar zarar veren, hatta kendi türünü bile yiyen balon balığı, ekonomiye kazandırılıyor. Denize açılan balıkçılar tuttukları balon balığının kuyruğunu keserek ibraz etmeleri durumunda kuyruk başına ödeme yapılıyor.

 

 

Turizm kenti Antalya'nın balıkçı barınağında bu uygulamaya bugün itibarıyla başlandı. Sabah erken saatlerde balıkçı barınağına ellerindeki poşetlerle balon balığı kuyruğu getiren balıkçılar, balık satış noktasında sıraya girdi. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü görevlileri tarafından poşetten çıkarılan balık kuyrukları, tek tek incelendi.

 

 

Bu incelemede balon balığının en belirgin özelliği olan deri kısmının benekli olmasına dikkat edildi. Sayılan kuyruklar başına 5 lira ödeme yapılması için tutanak tutuldu. Görevliler kuyrukların olduğu poşetlerin ağızlarını mühürleyerek, tutanak altına aldı. Balıkçılara ödemelerin daha sonra yapılacağı bildirildi.

KARADENİZ'DE DE VAR

Öte yandan balon balığının ülkemizdeki dağılımı hakkında açıklamlarda bulunan Prof. Dr. Bayram Öztürk, “Balon balıklarıAkdeniz'den sonra Ege, Marmara ve bunun ötesinde artık Karadeniz'de dedi. Balon balığı yakalayanlara verilecek ücretin popilasyonun artması durumunda Karadeniz'de de verilebileceği düşünülüyor. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: BALON, BALIĞI, UYGULAMASI, BAŞLADI, KARADENİZ'DE, DE, VAR.,
Yorumlar
Haber Yazılımı