Haber Detayı
23 Ekim 2020 - Cuma 09:14
 
2021 VERGİ VE CEZA YILI OLACAK samsun haber samsundan haberler samsundanhaberler samsunhaberleri samsunhaber samsunvergi samsunceza
2021 yılında trafik cezalarından 6 milyar 23 milyon lira gelir elde edilmesi beklenirken toplam 19 milyar 206 milyon liralık cezaların 7.6 milyarı vergi cezalarından oluşturulacak.
GÜNDEM Haberi
2021 VERGİ VE CEZA YILI OLACAK samsun haber samsundan haberler samsundanhaberler samsunhaberleri samsunhaber samsunvergi samsunceza

Cumhurbaşkanlığı tarafından meclise sunulan yeni yıl yasa teklifi ile birlikte vatandaşlara büyük bir yük geliyor. Birçok alanda yaşanacak olağanüstü vergiler ile birlikte trafik cezalarında da artış yaşanması bekleniyor.

TRAFİK CEZASINDA REKOR BEKLENİYOR

Yasa teklifine göre devlet, önümüzdeki yıl 82 milyon vatandaştan toplam 19 milyar 206 milyon lira ceza toplamayı hedefliyor. Kesilen bu cezaların 6 milyar 23 milyon lirası trafik polisleri, fahri müfettişler ve kameralar üzerinden kesilen trafik ceza makbuzlarıyla toplanacak. Bu yılın sonuna kadar tahsil edilecek trafik cezası hasılatının da 4 milyar 708 milyon lirayı bulması bekleniyor. Devlet bunun dışında karayollarında yük ve yolcu taşıma kurallarını ihlal edenlere de 128 milyon liranın üzerinde para cezası kesmeyi öngörüyor. Trafik cezalarının dışında önümüzdeki yıl vatandaşa 7.6 milyar lira vergi cezası, 619 milyon lira yargı cezası, 28 milyon lira çevreyle ilgili ceza, 5 milyar liraya yakın da diğer alanlarda idari ve para cezası uygulanacak.

YENİ NESİL VERGİLER EKLENDİ

Bütçe gelir tahminlerine, hükümetin son dönemde kanunlaştırıp uygulamaya başladığı yeni nesil vergiler de eklendi. Tahsilatı ilk kez önümüzdeki yıl gerçekleşecek olan Değerli Konut Vergisi'nden devletin kasasına 350 milyon lira para girmesi bekleniyor. Aynı şekilde Konaklama Vergisi'nden de bütçeye 2021'de 1 milyar lira geleceğine ilişkin tahmin konuldu.

BİR SONRAKİ YILA ERTELENEBİLİR

Ancak Meclis'teki torba yasada bu verginin 2022 yılına ertelenmesine ilişkin madde konuldu. Bu maddenin yasalaşması halinde bütçe 1 milyar liralık dev kaynaktan yoksun kalacak ve açık artacak. Dijital Hizmet Vergisi'nden de bu yılın sonuna kadar 900 milyon lira para toplanacağı, önümüzdeki yıl ise hasılatın 1 milyar 425 milyon liraya çıkacağı hesap edildi.

40 MİLYAR LİRA MERKEZ BANKASI'NDAN BEKLENİYOR

Merkez Bankası kaynakları gelecek yıl da bütçe açıklarına önemli bir yama görevi görecek. Bu yıl 46.3 milyar lira kaynak beklenen Merkez Bankası kârı, ihtiyat akçesi ve KİT gelirlerinden oluşan Hazine portföy gelirlerinden gelecek yılın bütçesine 42 milyar 260 milyon lira aktarılması bekleniyor. Bu paranın 40 milyar lirasının Merkez Bankası'ndan geleceği hesap edildi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: 2021, VERGİ, VE, CEZA, YILI, OLACAK, samsun, haber, samsundan, haberler, samsundanhaberler, samsunhaberleri, samsunhaber, samsunvergi, samsunceza,
Yorumlar
Haber Yazılımı